7 VIDEO LEKCIÍ ZDARMA

Každý deň získajte 1 video. Začnite sledovať prvé video s radami na chudnutie ešte dnes.

Zadajte svoje krstné meno a vašu e-mailovú adresu a my vám KAŽDÝ deň počas 7 dní pošleme na uvedený e-mail 1 VIDEO LECKIU CHUDNUTIA, ktorá vám obráti TOTÁLNE naruby všetko, čo ste doteraz o chudnutí vedeli.

PORADŇA: Pracujem na zmeny. Ako správne jesť?

praca na zmeny.jpg

Ľudia, ktorí pracujú na zmeny (hlavne nočné), častokrát nevedia, ako sa stravovať. Vo väčšine prípadov nejedia nič, alebo jedia nesprávne jedlá.

"Ako sa mám stravovať, keď pracujem na zmeny?" To je jedna z častých otázok, ktoré sa nás ľudia pýtajú.

V nasledujúcom článku si povieme, čomu sa pri nočných zmenách vyvarovať. A tiež si povieme, aké jedlá sú vhodné počas nočnej.

Ľudia, ktorí pracujú na 2 (denná, nočná) alebo 3 pracovné zmeny(denná, nočná, poobedná), majú pri chudnutí častokrát problém s nastavením stravovacie a spánkového režimu.

Podobne aj Anka, ktorá nám napísala:

……moj problém je v práci na smeny - ranné,poobedné,nočne a kazdy tyzden je iny . . najvycerpávajucejsi je samozrejme nočny týžden - no kde iné chudnú, ja priberám :( ci je to tým málom spánku, a tym, ze som vycerpaná, siaham viac po sladkostiach = čokoláde . . v ten týžden sa mi veru uz vonkoncom nechce pripravovat si zvlast jedlo - mozno veru aj v tom bude chyba :( 

Anka

Pri pracovných zmenách robí najväčší problém nočná zmena, práve preto sa jej dnes povenujeme najviac.

Aby sme správne nastavili stravovací režim na nočnej zmene, potrebujeme najprv zistiť, aké najčastejšie chyby robíte, ak pracujete na zmeny:

1. Počas nočnej nejete žiadne jedlo

Dôvodov nejedenia môže byť viacero. Napr:

  • nie ste hladní
  • nechce sa vám pripravovať jedlo
  • nemáte v noci chuť na jedlo
  • myslíte si, že keď v noci budete jesť, priberiete
  • ani ostatní nejedia...atď

Keďže nočná zmena je v podstate len prehodený deň za noc a noc za deň, je potrebné si nastaviť určitý stravovací režim aj počas noci. Počas spánku nejeme, pretože spíme. Ak však v noci pracujeme, potrebujeme jesť.

V noci vydávame energiu tým, že pracujeme, preto potrebujeme aj určitú energiu prijať vo forme jedla.

2. Počas nočnej jete sladkosti

Po sladkostiach väčšinou siahneme vtedy, keď:

  • nemáme nič po ruke
  • keď nemáme energiu a potrebujeme rýchlo "dotankovať"
  • keď nás ovládajú emócie
  • keď sme "lenivý" prichystať si normálne jedlo ...


Sladkosti sú rýchla energia, ktorá nám na krátku chvíľku spôsobí pôžitok, ale nedodá potrebnú výživovú hodnotu. Čím častejšie budeme v noci siahať po sladkostiach, tým častejšie budeme mať na sladkosti chuť. A takto postupne sa dostaneme do začarovaného kolečka, z ktorého sa dostať bude veľmi ťažké. Nehľadiac na to, že si týmto "štartujeme" priberanie.

3. Počas nočnej sa namiesto jedla "nalievate" kávou

Určite to poznáte. Nie ste hladní, no potrebujete "dotankovať" energiu. A tak namiesto jedla si doprajete v noci 2-3 kávičky, aby ste dokázali fungovať a pracovať. Tiež to nie je veľmi šťastné a zdravé riešenie.

Čím častejšie budete piť kávu, tým menej bude na vás účinkovať. Stanete sa voči kofeínu "imunný". Poznám ľudí, ktorí po káve dokážu okamžite zaspať. Pretože už necítite prílev energie z kávy, zvyšujete vypité množstvo kávy, no bez účinku.

Tu je dôležité nastaviť si dostatočný spánkový režim + nastaviť správne stravovacie návyky počas nočnej zmeny a to ľahkým a výživným jedlom. Samozrejme, môžete si dať aj kávičku, ale nie na úkor jedla a nie 3.

4. Po nočnej tesne pred spaním sa poriadne najete

Ďalšou veľkou chybou je, keď celú noc pracujete, nič nejete a ráno, keď sa vrátite z nočnej domov, sa napraskáte a hneď zaľahnete.

Ísť spať s plným žalúdkom, pričom predtým sme celú noc nič nejedli, nie je najlepšie riešenie. Takto si koledujeme o kilá navyše a zdravotné problémy.

Takže ako na to? Ako sa stravovať počas nočnej zmeny?

Nočná zmena trvá zvyčajne od 22:00 do 6:00 ráno.

Možno si teraz hovoríte, že stravovanie v noci je príliš komplikované ale práve naopak. Je to to isté ako cez deň. Predstavte si, ako sa stravujete cez deň o tom istom čase, teda od 10:00 rána do 6:00 večer.

Ako sa stravujeme počas dňa

Desiata - cca okolo 10-tej hodiny doobedu si zvyčajne dávame desiatu. Niečo ľahšie, napríklad kúsok ovocia, zopár orieškov, jogurt. Sacharidy v doobedňajších hodinách sú skvelou voľbou.

Obed - medzi 12-tou a 13-tou zvyčajne obedujeme. Buď je to sýtejšia polievka, alebo ľahká polievka v kombinácii s druhým jedlom. Mäso so zeleninou, ryba, cestoviny...

Olovrant - okolo 15-tej, 16-tej je čas na olovrant, tiež niečo malé, napríklad pár kúskov zeleninky (mrkva, kaleráb, paprika, paradajky, oriešky, prípadne nejaký cottage cheese, jogurt na slano...sladké doobedu, "slané" poobede.

Večera - okolo 18-tej plus mínus si dávame večeru, napr. mäsko so zeleninou, alebo ryba so zeleninou, či varená pohánka, pšeno so zeleninou, strukoviny...

Ak máme dennú smenu, tak sa stravujeme približne takto, ako som vyššie popísala. Raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. A v noci spíme. Ak to však máme vymenené, to znamená, v noci robíme a cez deň spíme, tak si aj jedenie potrebujeme vymeniť.

Čo a kedy jesť počas nočnej smeny?

"Nočná" desiata (22:00 hod.) - takže okolo 22-hej si dáme nočnú desiatu. Napríklad kúsok ovocia. Jabĺčko. Hrušku. Prípadne v tele sezónne ovocie ako jahody, maliny, melón, hrozno...

"Nočný" obed (polnoc až 1. hod. ráno) - okolo 12-tej alebo 1-nej hodiny ráno by sme mali mať “nočný” obed. Čas nočného obeda tiež závisí od toho, kedy máme prestávku v práci. Buď sa stravujeme v závodnej jedálni alebo si rýchly obed vieme pripraviť doma. Nemusíte doma vyvárať nejaké zložité jedlá. To vôbec nie. Stačí si napríklad rýchlo opražiť na cibulke nejakú zeleninku, uvariť ryžu, pohánku či pšeno, pridať rybku z konzervy a obed je hotový. Alebo mäsko so zeleninkou, prípadne cestoviny. Netreba to komplikovať. Jednoduché a rýchle jedlá.

"Nočný" olovrant (okolo 3. hod. ráno) - okolo 3-tej ráno si môžeme dať ranný olovrant a zobnúť si zopár orieškov, mrkvu či kaleráb. Keďže prestávka nie je dlhá, stačí nejaký rýchly snack, do niečoho zahryznúť. Najlepšie ak to nebude sladké jedlo.

  

Napríklad si môžete pripraviť mozzarellu so cherry paradajkami. Tiež skvelou a zdravou voľbou sú orechy v kombinácii so zeleninou. 

"Nočná" večera resp. raňajky (okolo 6tej. hod. ráno) - po skončení nočnej zmeny môže nasledovať “nočná večera” resp. raňajky. Tie by sme nemali konzumovať tesne pred spaním, aspoň hod. či hod a pol pred spaním. Je to z toho dôvodu, aby nám to aspoň sčasti vytrávilo a nešli sme spať s plným žalúdkom.

Ako “nočnú večeru” resp. raňajky pred spaním odporúčam ľahké a nie veľmi objemné jedlo. Pokiaľ ráno po nočnej zmene necítime nejaký extrémny hlad, môžeme ich aj pokojne vynechať a najesť sa až po zobudení.

Skvelou voľbou na ľahké raňajky po nočnej môže byť ľahká, zeleninová polievka. Teplé jedlo nám pred spaním urobí na žalúdok dobre. Určite sa vyhnite ťažkým polievkam, ako je napr. kapustová s klobásou alebo s údeným mäsom. To rozhodne neodporúčam.

Ďalšou možnosťou na ľahké raňajky môžu byť rôzne raňajkové kaše, teplé, najlepšie rozmixované, a tým pádom ľahko stráviteľné. Samozrejme, je potrebné počúvať svoj žalúdok a jesť len toľko, aby sme neboli hladní. Ak nie ste príliš hladní, jesť nemusíte vôbec.

Ak nie ste príliš hladní, môžete si dať aj pohár smoothiečka, nie však ľadové, skôr izbovej teploty. Prípadne pri prípave môžete použiť teplú vodu. Totiž studené jedlá nie sú veľmi vhodné pre náš žalúdok a už vôbec nie pred spaním.

Takže ako na dennej zmene tak aj na nočnej zmene treba jesť. Stačí si to iba prehodiť na nočný režim a máte hotový stravovací režim aj na nočnú zmenu.

Pokiaľ ste sa doteraz na nočnej zmene nestravovali vôbec, je dobré začať postupne a nezavaliť sa prílišným nočným jedením. Postupne si nastavte ako stravovací tak aj spánkový režim, ktorý je pri chudnutí takisto veľmi dôležitý.

Držím palce :)

A ak máte aj vy nejaké skúsenosti so stravovaním počas nočnej zmeny, či už pozitívne alebo negatívne, budem rada, ak sa s nimi podelíte dole do komentárov :)

A ak už dlhšie bojujete s kilami naviac a stále sa vám nedarí schudnúť, pozrite si 7 videí zdarma, v ktorých získate rady na chudnutie, ktoré nám samotným pomohli schudnúť. Erik schudol 29 kg, ja som schudla 6 kg. Nemáte čo stratiť, akurát tak kilá navyše.

Autor: Slávka Hoffmannová

Slávka skúšala schudnúť pomocou jedálničkov. Zistila však, že ju veľmi obmedzujú. Začala sa zaujímať o to, ako si môže jedlo vyskladať tak, aby ju to neobmedzovalo, chudla a stravovala sa zdravo. Slávke sa podarilo schudnúť 6 kg. Prečítajte si Slávkin aj Erikov celý príbeh. Spolu vytvorili internetový kurz Škola Chudnutia, kde pomáhajú ľuďom chudnúť jednoduchšie a s trvalým výsledkom. Slávka sa zameriava hlavne na zloženie stravy a výživu, hľadá spôsoby, ako sa stravovať zdravo, jednoducho a pritom stráviť v kuchyni čo najmenej času.

Povedali o nás

"...prečo som sa rozhodla vstúpiť do Školy Chudnutia PREMIUM? Ja neviem prečo som sa tak rozhodla, riadila som sa pocitom - toto je to čo chcem.

Chudlo sa mi veľmi jednoducho. Šlo to ako po masle. Najviac mi pomohla Technika 80/20 a štart/stop. Schudla som 12 kg a vyše 50 cm. Teraz sa cítim skvelo, lebo si váhu držím a to je už fakt dlho. Začala som v roku 2013. So školou chudnutia to jednoducho môže byť na trvalo, vo forme a bez nadváhy."

Marta Morvai (schudla 12 kg a 50 cm) absolventka kurzu Škola Chudnutia PREMIUM
sipka 1.png

7-DŇOVÝ KURZ
CHUDNUTIA

>> ZDARMA <<

Pozrite si videá, ktoré vám konečne odhalia tajomstvá účinného chudnutia bez hladoviek, diét a počítania kalórií. 7 dní, ktoré prevrátia naruby všetko to, čo ste si o chudnutí mysleli.

Nižšie kliknite na tlačítko SPUSTIŤ PRVÉ VIDEO, zadajte svoje meno a e-mail a každý deň počas nasledujúcich 7 dní vám príde na váš e-mail 1 video ZDARMA.

sipka2.jpg

Pozri si prvé
video zo 7-dňového
kurzu ZDARMA

"...so Školou Chudnutia sa chudlo ľahšie, pri stravovaní bol široký výber potravín. Páčilo sa mi hlavne to, že dopoludnia si môžem dať sacharidy v podobe celoz. rožka a pod. Celkovo som schudla 8 kg, mám lepšiu vitalitu, ohybnosť, viac sa pohybujem v prírode. Zdravšie sa stravuje aj moja rodina, cítim sa vitálne a komfortnejšie. A čo by som odkázala ľuďom, ktorí chcú schudnúť? Treba začať, určite to prinesie pozitívnu skúsenosť do života."

Eva Fečiková (schudla 8 kg) absolventka kurzu Škola Chudnutia PREMIUM

Vezmite si zdarma svojich 7 VIDEO LEKCIÍ hneď teraz:

Zadajte svoje krstné meno a váš e-mail a my vám KAŽDÝ deň počas 7 dní pošleme na uvedený e-mail 1 VIDEO lekciu chudnutia, ktorá vám obráti TOTÁLNE naruby všetko, čo ste doteraz o chudnutí vedeli:

Prevádzkovateľ webu Naturka, s.r.o., Hraničná 2, 040 17 Košice, obchodná spoločnosť zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Košice I, v oddieli Sro, vo vložke číslo 29619/V ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok ako aj pre analytické účely a v prípade vášho súhlasu tiež aj pre retargeting (cielená reklama).